профессия дождевого червяка

Ответы

Ответ дал: Ксюшочка29
2

Хто такий дощовий черв’як?

Він відомий всім, і дорослим, і дітям. Але мало хто цікавиться його життям, яке приховане від нас.

Звичайні дощові черви частіше всього потрапляють людям на очі після дощу, коли вони у великій кількості з’являються на поверхні ґрунту. Тому їх і називають дощовими. Черви не з власної волі залишають підземні нірки. Дощова вода вигонить їх звідти. Але вночі, особливо в теплу погоду, черви вилазять на поверхню вже за власним бажанням. Хоча не зовсім вилазять, а лише, чіпляючись заднім кінцем тіла за стінки нірки, щоб у разі небезпеки швидко заховатись назад.

Висунувшись із нірки, дощовий черв захоплює ротовим отвором сирі гниючі листочки, травинки… Все це він затягує в свою нору і поїдає. Рухаючись в ґрунті, він захоплює і його. Ось так дощовий черв’як може їсти те, чого не можуть їсти інші тварини.

Дощовий черв’як – невинна і майже беззахисна тварина. Але в природі він незамінний. Якщо в ґрунті живе багато дощових черв’яків, він у доброму стані. Ці істоти – великі трудівники ґрунту. Вони роблять його більш родючим, пропускаючи через себе залишки рослин і грудочки землі. А в ходах дощових черв’яків збирається повітря, необхідне для дихання коренів рослин.

Цариця Єгипту Клеопатра проголосила їх священними тваринами , а Арістотель називав їх кишками землі. Великий вчений Чарльз Дарвін, порівнював їх із турботливим садівником, що готує найкращу землю для рослин.

Якщо ти копаєш землю лопатою і бачиш дощового червяка, не потрібно навмисно різати його лопатою. Адже перед тобою жива істота. І як і всі інші живі істоти, він заслуговує поважного ставлення.

 

 

 

 

 

 

Портрет дощового черв’яка

 

Зовнішній вигляд і будова дощового черв’яка

 

Дорослі дощові черв'яки бувають 15 - 30 см в довжину. На півдні України він може досягати й більших розмірів. Тіло хробака гладке, слизьке, має циліндричну форму і складається з кілець - члеників.  На кожному членику є маленькі пружні щетинки. Їх майже не видно, та коли провести пальцями від заднього кінця тіла дощового черв’яка до переднього, то відразу відчуємо їх. Цими щетинками під час руху черв’як чіпляється за нерівності на грунті. Така форма тіла хробака пояснюється способом його життя: вона полегшує пересування в грунті. Число члеників може досягати 200. Черевна сторона тіла плоска, спинна - опукла і темніша, ніж черевна. На передній частині тіла дощового черв’яка розміщений рот, а також органи чуття, які сприймають дотик та хімічні речовини. Приблизно там, де закінчується передня частина тіла, у хробака є потовщення, зване пояском. У ньому містяться особливі залози, що виділяють клейку рідину. При розмноженні з неї утворюється яйцевий кокон, всередині якого розвиваються яйця. На задньому кінці тіла знаходиться анальний отвір.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Де живе і працює дощовий черв’як?

Спосіб життя дощового черв’яка  

 

Якщо після дощу вийти в сад, то зазвичай можна побачити на доріжці невеликі купки землі, викинутої дощовими хробаками. Часто при цьому по доріжці повзають і самі хробаки. Саме тому, що вони з'являються на поверхні землі після дощу, їх і називають дощовими. Ці черв'яки виповзають на поверхню землі також вночі. Зазвичай дощовий черв'як живе в багатому перегноєм ґрунті і не поширений на піщаних ґрунтах. Не живе він також на болотах. Такі особливості його поширення пояснюються способом дихання. Дощовий черв'як дихає усією поверхнею тіла, яке покрите слизькою, вологою шкірою. У воді розчинено занадто мало повітря, і тому дощової черв'як там задихається. Ще швидше він гине в сухому грунті: його шкіра підсихає, і дихання припиняється. У теплу і вологу погоду дощові черв'яки тримаються ближче до поверхні землі. Під час тривалої посухи, а також в холодний період вони заповзають глибоко в землю.

Дощові черви впливають на ґрунт трьома способами. По-перше, вони прокладають в землі ходи, що можуть сягати восьмиметрової глибини, враховуючи кількість червів часом на 1 м² землі припадає до кількох кілометрів подібних ходів які полегшують проникнення повітря та води до кореневої системи рослин. Окрім того ці ходи зменшують щільність землі, що сприяє росту коренів. По-друге, дощові хробаки перемішують різні шари ґрунту виносячи наверх землю з нижніх шарів і затягуючи рештки рослин на глибину. По-третє, земля що пройшла через кишківник червів збагачується біологічно активними мікроорганізмами.


lyudalevchuk: Спасибо
Ксюшочка29: незашто
Вас заинтересует