la o solutie de hidroxid de caliu cu masa 500 gr si partea de masa 20 % sau adaugat 180 gr de apa.Stabiliti partea de masa a solutiei obtinute
Ответы
Ответ дал:
0
m=500 gr
w=0,20
Δm(H₂O)=180 gr
w'-?
m(KOH)=mw
m'=m+Δm(H₂O)
w'=m(KOH)/m'=mw/(m+Δm(H₂O))
w'=500*0,20/(500+180)=0,147 (14,7%)
w=0,20
Δm(H₂O)=180 gr
w'-?
m(KOH)=mw
m'=m+Δm(H₂O)
w'=m(KOH)/m'=mw/(m+Δm(H₂O))
w'=500*0,20/(500+180)=0,147 (14,7%)
Ответ дал:
0
multumesc foarte mult
Вас заинтересует
2 года назад
2 года назад
3 года назад
3 года назад
9 лет назад
9 лет назад
10 лет назад