• Предмет: Биология
  • Автор: Pshehesnyk4
  • Вопрос задан 1 год назад

як працює аналізатор рівноваги? коротко

Ответы

Ответ дал: romannas143
0

Світ людини наповнений звуками. Слухаючи і сприймаючи звуки, людина дізнається про те, що навколо нього відбувається, спілкується з людьми, відчуває небезпеку, оцінює відстані, насолоджується музикою. Людина також постійно відчуває своє положення в просторі.

Будова органу слуху. Звук – це коливання повітря. Наш орган слуху вловлює коливання частотою 16-20 тис. В секунду. Шлях, який проходить звук у вусі, значно складніше, ніж шлях променя світла в оці.

Орган слуху поділяють на зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо.

Зовнішнє вухо включає вушну раковину і зовнішній слуховий прохід. Вушна раковина пристосована для уловлювання звуків, у людини вона нерухома. Слуховий прохід з’єднує вушну раковину з середнім вухом. Зовнішнє вухо відділене від середнього барабанною перетинкою, яка перетворює звукові хвилі в механічні коливання і передає їх в середнє вухо.

Середнє вухо знаходиться в товщі скроневої кістки і являє собою вузьку порожнину (1-2 см3), в якій розташовані три слухові кісточки. Порожнину середнього вуха (барабанна порожнина) триває в слухову трубу, яка відкривається в глотку. Це дозволяє зрівнювати тиск в порожнині середнього вуха з атмосферним, завдяки чому барабанна перетинка не спотворює звукові коливання.

Слухові кісточки – молоточок, ковадло і стремечко – найменші кісточки нашого тіла, їх маса всього близько 0,5 м Вони утворюють систему важелів, яка в 50 разів підсилює слабкі коливання барабанної перетинки і передає їх у внутрішнє вухо.

Внутрішнє вухо являє собою складну систему тонких вигнутих каналів і порожнин, розташованих в товщі скроневих кісток. Усередині цього кісткового лабіринту укладений перетинчастий лабіринт, що повторює форму кісткового. Усередині перепончатого лабіринту знаходяться чутливі прилади, що сприймають коливання – звукові хвилі і положення тіла в просторі. У внутрішньому вусі виділяють орган слуху – равлика і орган рівноваги – переддень і три півколових канали, які анатомічно взаємопов’язані один з одним. Усередині перепончатого лабіринту знаходиться рідина – ендолімфа, а в щілиноподібні простір між стінками кісткового лабіринту і поверхнею перепончатого лабіринту також є рідина- перилимфа. Улітку, схожа на річкову равлика-прудовика, являє собою спірально закручений кістковий канал, який утворює 2.5 завитка. Одна зі стінок перетинчастої частини равлики (базальна мембрана) складається з 24 тис. Пружно натягнутих волоконец різної довжини. Кожне волоконце відповідає за звук певної висоти. На базальноїмембрані розташовуються клітини з волосками на верхівці. Це слухові рецептори. Над рецепторами знаходиться покривна мембрана. До кожного рецептора підходять закінчення слухового нерва.

Робота органу слуху. Давайте розглянемо, як же працює слуховий аналізатор. Вушні раковини вловлюють звукові коливання і направляють їх в слуховий прохід. По ньому коливання направляються в середнє вухо і, досягнувши барабанної перетинки, викликають її коливання. Через систему слухових кісточок коливання передаються далі – у внутрішнє вухо. У платівці, що розділяє порожнини середнього і внутрішнього вуха, є два «вікна», затягнутих тонкими перетинками. В одне з них – овальне – впирається стремечко, передаючи звукові коливання перетинки.

Її коливання викликають рух рідини в равлику, вона, у свою чергу, змушує коливатися базальну мембрану. При русі волоконец волоски рецепторних клітин стосуються покривної мембрани. В рецепторах виникає збудження, яке по слуховому нерву в кінцевому підсумку передається в головний мозок, де через середній мозок і проміжний мозок збудження потрапляє в слухову зону кори великих півкуль, розташовану в скроневих частках. Тут відбувається остаточне розрізнення характеру звуку, його тону, ритму, сили, висоти і, нарешті, його сенсу.


Pshehesnyk4: а можна якось коротше?
Вас заинтересует