• Предмет: Биология
  • Автор: idjxkubkp
  • Вопрос задан 1 год назад

будь ласка допоможіть

Приложения:

Ответы

Ответ дал: Serenina
1

Серце людини на 2/3 знаходиться у лівій частині грудної порожнини.

Серце є порожнистим м'язовим органом. Верхівка його спрямо­вана вперед, вниз і ліворуч (мал. 46). Стінка серця утворена трьома оболонками: внутрішньою ендотеліальною - ендокард, середньою м'язовою - міокард і зовнішньою сполучнотканинною - епікард. Зовні серце оточене еластичною навколосерцевою сумкою - пери­кард, який оберігає його від перерозтягнення при наповненні кро­в'ю. Сумка заповнена «рідиною», що зволожує серце і зменнгує його тертя під час скорочень. Маса серця людини коливається в межах 250-360 грамів. Як і в інших ссавців, серце людини чотирикамерне: складається з двох передсердь (верхня частина серця) і двох шлу­ночків (нижня частина серця). Ліва і права частини розділені су­цільною перегородкою. Між передсердями і шлуночками є сполучнотканинні клапани, вільні краї яких за допомогою сухожильних ниток і сосочкових м'язів прикріплюються до внутрішньої оболонки серця. При скороченні передсердь плином крові клапани відкрива ються і пропускають кров у шлуночки. При скороченні шлуночків клапани також рухом крові закриваються і не пропускають кров на зад до передсердя. Таким чином, кров у серці рухається тільки в од ному напрямі - від передсердь до шлуночків. Клапани мають форму стулок, тому їх називають стулковими. У лівій частині серця клапан має дві стулки (двостулковий), у правій - три стулки (тристулковий). На виході аорти з лівого шлуночка і венозного стовбура (який ділиться на дві. легеневі артерії - праву і ліву) з правого шлуночка розташовані півмісяцеві (кишенькові) клапани, які не пропускають кров назад із судин до шлуночків після їхнього розслаблення.

Властивості серцевого м'яза. Серцевий м'яз має такі фізіологічні властивості: збудливість, провідність, скоротливість, автоматизм. Збудливість - це здатність серцевого м'яза сприймати зміни зовні­шнього середовища і відповідати на ці зміни збудженням. У нормі серцевий м'яз збуджується під впливом імпульсів спеціалізованих клітин серця (див. Автоматизм серця). Збудження, яке виникає в будь-якій ділянці серця, поширюється по всьому серцю. Цю властивість називають провідністю. Завдяки цій особливості серце відповідає збудженням усіх м'язових клітин одночасно, тобто вони скорочують­ся як єдине ціле з чіткою послідовністю: спочатку передсердя, а потім - шлуночок. При поширенні збудження по серцю в ньому виникають електричні струми, що можуть бути зареєстровані за допомогою спец­іального приладу - електрокардіографа. Запис електричних струмів серця називають електрокардіограмою (мал. 47). Збуджен­ня серцевого м'яза, як і скелетних м'язів, супроводжується скорочен­ням завдяки його властивості до скоротливості.

Автоматизм серця - це здатність серця скорочуватися під впли­вом імпульсів, які виникають у самому серці. Ще 1902 року російсь­кий вчений О.О. Кулябко довів можливість підтримання життєдіяль­ності ізольованого серця людини.

У серцевому м'язі містяться спеціальні клітини, в яких автома­тично виникають ритмічні імпульси. Ці імпульси поширюються по серцевому м'язу і задають ритм його скороченню. Завдяки автома­тизму серце може скорочуватися незалежно від нервових і гуморальних впливів. Це дає змогу підтримувати життєдіяльність орган­ізму навіть при порушенні діяльності нервової системи. Але в нормі автоматизм роботи серця під впливом нервовогуморальної регуляції узгоджується з потребами організму.

Кровопостачання серця. Серце, яке постачає кров'ю увесь організм людини, також потребує постійного і значного надходжен­ня кисню і поживних речовин. Для цього воно має дві коронарні, або вінцеві артерії, розгалуженнями яких за добу протікає 500 л крові.

Вас заинтересует