• Предмет: История
  • Автор: nastiushaliaiman
  • Вопрос задан 2 года назад

Визначте спільні риси й особливості козацьких літописів, заповніть таблицю.

Особливості козацьких літописів

Спільні риси

Ставлення до союзу з Московією

Центральні постаті літописів

Значення літописів

Срочно !!!!​

Ответы

Ответ дал: brunarskiy1
6

Ответ:

У другій половині XVII ст. в Україні існувала козацька держава. Її виникнення і розвиток (аж до знищення гетьманства і розорення Запорозької Січі російськими імператорами) зумовили появу унікальних творів, які відображали характери й головні історичні події свого часу, висловлювали інтереси українського козацтва і старшини, мали своє ідеологічне обличчя, розповідали про визвольну війну українців проти поневолювачів та знайомили читачів із постатями найвідоміших національних діячів. Це були козацькі літописи, які з’явилися саме тоді, коли старшина почала відігравати важливу роль у соціальному, національному та релігійному житті нашого народу, коли творилася українська національна держава.

Ганна Калантаєвська. Фрагмент праці: Давня література: курс лекцій із дисципліни «Фольклор і давня література» (модуль «Давня література») – Суми: Сумський державний університет, 2015.

Автори літописів – мужні й суворі очевидці жорстоких подій, діти свого часу. Їхній світогляд був сформований під впливом політичних і збройних конфліктів, єдиного народного прагнення жити як вільний з вільним і рівний з рівним із іншими народами і державами, під впливом національного прагнення до свободи і незалежності. Світогляд, що ґрунтується на ідеях християнської справедливості, правди, зневаги до брехні і підступності, позначився і на специфіці козацьких літописів, у яких немає місця пишним фразам, вихвалянню військовими подвигами чи панегірикам видатним особам. Гостро і відверто літописці-козаки дають оцінки негідним вчинкам, злочинним діям своїх сучасників, засуджуючи, як і в давні княжі часи, людську пиху, егоїзм і свавілля. Численні факти, викладені в літописах, оцінені й прокоментовані з позиції інтересів України, а не конкретного можновладця, з точки зору патріота, який уболіває за громадянські права і особисту свободу людини.

Саме тому жанр літопису сприяв найпослідовнішому і найповнішому відображенню подій, політичних стосунків, історичних постатей у контексті часу.

Вас заинтересует