What is the concentration, in mol/L, where 137g of NaCl has been dissolved in enough water to make 500mL of solution?
Ответы
Ответ дал:
1
Ответ:
Объяснение:
500mL=0,5 L
n(NaCl)=m(NaCl)/M(NaCl)=137/58.5=2.342 mol
C(NaCl)=n(NaCl)/V=2.342 mol/0,5 L=4.684 mol/L.
rifinacatapang:
na all
Вас заинтересует
2 года назад
2 года назад
3 года назад
3 года назад
8 лет назад
8 лет назад
9 лет назад
9 лет назад