• Предмет: География
  • Автор: 2678513a
  • Вопрос задан 6 лет назад

висновок про те який иснуе звьязок миж формами рельефу та тектоничними спорудами на територии Украины​

Ответы

Ответ дал: alextop1gg
0

Відповідь:

Тектоніка - галузь геології, що вивчає будову та рухи земної кори, зміни форм геологічних тіл під впливом цих рухів.

Тектонічною будовою значною мірою зумовлюються характер рельєфу (розташування гірських хребтів та рівнин) та поширення родовищ корисних копалин. В основі більшості території України лежить Східноєвропейська платформа. На півдні до неї приєднується молода платформа – скіфська плита. Крайній південь та захід представлені альпійською складчастістю. Невелика частина знаходиться у межах Східноєвропейської платформи.

Східноєвропейська платформа – одна з найдавніших на Землі – має докембрійський вік, її формування закінчилося близько 2 млрд років тому. Протягом наступного часу її фундамент то занурювався, то піднімався, утворюючи розломи, вздовж яких окремі ділянки зміщувалися щодо одного. Таким чином, тут виділився Український щит – ділянка, де осадовий чохол є мінімальною. Здебільшого щита древні кристалічні породи виходять поверхню. Щит простягнувся від Рівненської та Житомирської областей до узбережжя Азовського моря. Його довжина – 1100 км, ширина від 100 до 250 км. На захід від щита розташована Волино-Подільська плита з потужністю чохла осаду 2000-2500 м. На північ від нього йде Галицько-Волинський прогин платформи: тут фундамент перекритий чохлом осадових порід потужністю 3000-7000 м.

На лівобережжі Дніпра простяглася Дніпровсько-Донецька западина з глибоко зануреним фундаментом та осадовим чохлом потужністю 4000-6000 м (в осьові часті до 18-20 км). На сході є залишки стародавньої Донецької складчастої споруди.

Приморська частина України та північний Крим лежать на молодій Скіфській платформі. Фундамент плити рівний, перекритий чохлом осаду потужністю від 500-1000 м на півдні до 3000-6000 м на півночі.

Особливе місце у тектонічній структурі займає область альпійської складчастості. Перед складчастими областями сформувалися передгірні прогини з сильним осадовим чохлом. Складчасті області продовжують формуватися і в наш час, про що свідчать землетруси.

Існує зв'язок між тектонічними структурами та великими формами рельєфу. Так, Українському щиту відповідають Придніпровська та Приазовська височини, Волино-Подільській плиті – Волинська та Подільська височини, Дніпровсько-Донецькій западині – Придніпровська низовина, Причорноморській западині – Причорноморська низовина, Скіфські Карпати.

Вас заинтересует