• Предмет: История
  • Автор: los559
  • Вопрос задан 5 лет назад

Даю сто балів .Визначте і запишіть основні риси економічного розвитку українських земель у XІV–XV ст.

Ответы

Ответ дал: villanelxs
1

Ответ:

• У XIV-XV ст. на економічний розвиток українських земель істотно вплинули зв'язки українців з литовцями і поляками, а через них із Західною Європою мали активний вплив на соціальний та економічний розвиток України.

• В той час найвищим станом вважалася шляхта, до шляхти належало кілька десятків найбагатших князів, які походили від суверенних колись князів із династії Рюриковичів і Гедиміновичів: Острозькі, Сангушки, Чарторийські, Вишневецькі, Заславські та ін. Вони мали значний вплив та велике значення на тогочасні українські землі.

• Допомога іноземних партнерів не могла не вплинути на економіку українських земель, польські королі дбали про зміцнення могутності польської шляхти і постійно (у 1387, 1413, 1430, 1434 та інших роках) надавали їй нові привілеї.

• Наприкінці XV - на початку XVI ст. шляхта підпорядкувала собі місцеві зібрання - сеймики, а пізніше й загальний сейм Речі Посполитої, якому належала найвища економічна влада у країні. 

• Задля більшого прибутку шляхта почала висувати нові умови та власні правила. Щоб забезпечити собі більший прибуток, шляхта в 1565 р. заборонила місцевим купцям купувати товари за кордоном. У іноземних купців не залишалося іншого виходу, як почати торгувати безпосередньо зі шляхтою.

• Майже 80% населення України становили селяни, які були по суті повністю безправними.

До середини XVI ст. в Україні остаточно встановлюється кріпосне право. Феодали позбавляють селян їхніх громадянських прав.

У 1447 р. селян було позбавлено права на суд, Феодали також змушували селян користуватися за плату панськими млинами і шинками.

Обмеження також стосуються переселення селян, які змушували їх не залишати територію, на якій вони проживали. Згідно з рішенням сейму в 1496 р. право вийти із села мав лише один селянин, а на службу або на навчання селянин міг піти тільки з дозволу пана. А в 1505 р. сейм ухвалив рішення, згідно з яким селяни взагалі не мали права переселятися без дозволу пана. Тобто пани безпосередньо керували життям селян на свою користь.

• Експорт безумовно мав велике значення для економічного розвитку України, як тогочасної, так і теперішньої, у зв'язку з посиленням експлуатації селян обсяги виробництва зерна значно збільшились. Зерно почали експортувати до Голландії, Франції та Англії переважно Балтійським морем. 

• Наприкінці XIV - на початку XV ст. відбулось процвітання міст, та заснування нових. Львів поєднував у собі різноманітні напрямки спеціалізацій, в ньому було 14 цехів, що об'єднували 36 різних професій ремісників. Розвиненою була й зовнішня торгівля, особливо в Західній Україні, де проходили основні торговельні шляхи між Європою і Сходом.

Отже, наприкінці XIV - у першій половині XVI ст. на українських землях, які перебували під владою Польщі та Литви, відбулися значні зміни у економічному розвитку, які безпосередньо мали позитивне значення для українських земель, таким чином події у XIV-XVI вплинули на подальший розвиток України.

Вас заинтересует