• Предмет: Литература
  • Автор: elizabeth0888
  • Вопрос задан 1 год назад

Чого балади називають розповіддю нещасних людських доль ?

Ответы

Ответ дал: yaroslavokulich
2

Ответ:Українські народні балади: різноманіття людських доль

Пригадайте!

Пригадайте, що вам відомо про жанр балади з уроків зарубіжної літератури. Назвіть її особливості.

Термін «балада» походить від грецького ballo, що означає «рухатися», а в латинській мові слово із цим коренем мало значення «танцювати». На півдні Франції, у Провансі, де зародилася балада, так називали пісні, які супроводжували народне танцювально-драматичне дійство. Поступово вона втратила свою функцію супроводжувати танець та елементи музичності, а на перший план вийшли епічність і драматизм у поєднанні з ліризмом.

Балада — це ліро-епічний твір історичного, казково-фантастичного або соціально-побутового змісту з драматичним сюжетом.

Як бачимо, за тематикою балади подібні до суспільно-побутових і родинно-побутових пісень. Але відмінність між ними полягає в тому, що балади мають сюжет, який зазвичай закінчується перевтіленням героїв.

Майже неможливо знайти теми, яка не була б відображена в баладах. У них змальовано різні стосунки між людьми (коханими, членами родини, ворогами); її персонажами є як герої, що віддають життя заради батьківщини, так і негідники (розбійники, убивці тощо). Більше того — балада може зображувати зв’язок людини з потойбічним світом (духами, мерцями, демонами), фантастичні явища й незвичайні перетворення. Значення балад точно сформулював фольклорист Олексій Дей: «Відтворюючи несподівано гострі конфлікти та психологічні стани в хвилини найвищого напруження людських пристрастей і переживань у переважно трагічних ситуаціях, балади викликають глибокі зворушення...».

Основні ознаки балади як фольклорного жанру

1. Невеликий обсяг твору.

2. Наявність елементів сюжету, але через невеликий обсяг балада відображає тільки найважливіші моменти. Епізоди пов’язані з особистим або сімейним життям, але в баладі можуть бути зображені незвичайні події, фантастичні елементи, метаморфози (перетворення): дівчина перетворюється на тополю, русалки забирають до себе у воду дівчину й ін.

3. Риси характеру героїв виписані узагальнено. Головні персонажі в баладах про кохання та родинні стосунки — звичайні люди. Вони постають переважно пасивними учасниками подій, не впливають на ситуацію і діють як жертви обставин. Пов’язана така поведінка з усвідомленням героями всемогутності долі та неможливістю їй протистояти. У баладах героїчного змісту дійові особи — переважно сильні особистості, що кидають виклик долі, борються за правду.

4. Драматизм розвитку сюжету, напруженість розповіді, трагізм зображених подій і трагічна розв’язка, які виникають унаслідок поєднання невідповідних елементів (герої — звичайні люди, але вони потрапляють у незвичайні обставини). Трагізм становища і переживань спричинює і зовнішній конфлікт, і внутрішні суперечності, що виникають у свідомості, душах героїв.

5. Використання діалогу, різноманітні форми повтору, недомовленість, яка надає баладам загадковості.

6. Сильний психологічний ефект, емоційне потрясіння і глибоке душевне переживання читача.

Балади «Ой летіла стріла...» та «Ой на горі вогонь горить...» відтворюють найдраматичніші моменти визвольної боротьби українського народу, коли українці клали своє життя за визволення рідної землі від ворогів. Якщо в історичних піснях зображено відомих національних героїв, то в баладах на перший план виходить змалювання трагічної загибелі простих козаків. У цих творах немає нічого містичного чи надприродного, а їхній драматизм випливає з реальної ситуації. Так, у баладі «Ой летіла стріла...» також зображено трагічну подію — стрілою, яка летіла «з-за синього моря вбито вдовиного сина». Це горе, по-різному переживають сестра, кохана парубка, проте лише матір ніколи не забуде свою дитину.

У баладах все спрямовано на те, щоб, з одного боку, викликати в читачів співчуття, а з іншого, це безпосередня оцінка подій самим народом

Объяснение:

Вас заинтересует