• Предмет: География
  • Автор: petavasilenko99
  • Вопрос задан 5 месяцев назад

Дайте порівняльну характеристику командно-адміністративної(планової) та ринкової економіки. Яка з них має переваги і чому?

Ответы

Ответ дал: olademko73
9

Ответ:

2. ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА АДМІНІСТРАТИВНО-КОМАНДНОЇ І РИНКОВОЇ СИСТЕМ ЕКОНОМІКИ

2.1 Переваги і нестачі ринкової економічної системи

Найважливіші риси вільної економіки можна звести до наступних шести пунктів:

Основа економіки - приватна власність на ресурси

Свобода і матеріальна відповідальність підприємців

Свобода вибору економічних партнерів

Особиста вигода учасників економічних зв'язків

Саморегулювання економіки ринковими чинниками

Мінімум втручання держави в економіку

2.2 Переваги і нестачі планової економіки

Адміністративно-командна економіка - господарство, в якому панує державна форма власності і основні, а також менш значущі економічні рішення приймаються на вищому рівні управління і адміністративний, у вигляді команд, обов'язкових для виконання, доводяться до кожної економічної одиниці [3, с.115].

Суть даної системи - в державному монополізмі, тобто в тому, що всесильна держава (через свій могутній бюрократичний апарат) абсолютно панує в економіці. Госчиновники з центра командують всіма господарськими ресурсами і єдиновладно вирішують, що, як, для кого і скільки проводити, а головне - як розподілити зроблене. Основними рисами адміністративно-командної системи є:

Панування державної власності. У економіці неподільно панує державна власність на засоби виробництва. Земля, заводи, фабрики, транспорт, торгові і інші підприємства - все належить державі. Власність окремих громадян звичайно обмежена особистим майном і невеликим підсобним господарством.

Диктатура державного плану в економіці. Все виробництво, обмін і розподіл продукції здійснюються по державних планах, які визначають тисячі найскладніших взаємозв'язків в народному господарстві. Неминучі в так всеохвативающем плануванні помилки породжують численні непогодження, збої і дефіцит в економіці. А на складання і забезпечення виконання таких докладних планів працює величезний чиновницький апарат.

Адміністративні методи управління економікою. При цьому, замість стимулюючих виробництво економічних важелів (привабливі податки, замовлення, кредити) використовуються чисто адміністративні методи управління (диктат бюрократії, накази, контроль, покарання, заохочення), а головною метою діяльності підприємств стає не робота на споживача, а виконання плану (яким би необгрунтованим він ні був).

2.3 Відмінні риси ринкової і командно-адміністративної економік

За допомогою таблиці 2.1 розглянемо відмінні риси ринкової і командно-адміністративної економік (додаток А).

При плановій економіці все розподіляється централизованно і зазделегідь за існуючим планом визначається - кому, що і скільки проводити.

При ринковій економіці ці процеси підкоряються законам вільного ринку - проводиться те, на що є попит в даний момент часу [13].

Вас заинтересует