• Предмет: Биология
  • Автор: mizina0086
  • Вопрос задан 5 месяцев назад

Як будова щелеп у риб пов'язана з їхніми функціями?

Ответы

Ответ дал: nhiragi7
2

Ответ:

Більшість кісткових риб мають два набори щелеп, що складаються переважно з кістки. Первинні ротові щелепи відкривають і закривають рот, а другий набір глоткових щелеп розташований в задній частині горла. Ротові щелепи використовуються для захоплення та маніпулювання здобиччю шляхом укусу та дроблення. Глоткові щелепи, звані так тому, що вони розташовані всередині глотки, використовуються для подальшої обробки їжі і переміщення її з рота в шлунок.

Хрящові риби, такі як акули та промені, мають один набір щелеп, що складається переважно з хряща. У них немає глоткових щелеп. Зазвичай щелепи зчленовані і протистоять вертикально, складаються з верхньої та нижньої щелеп і можуть мати багато впорядкованих зубів. У хрящових риб виростають множинні Набори (поліфіодонти) і замінюються зуби в міру їх зносу, переміщаючи нові зуби збоку від медіальної поверхні щелепи конвеєрним способом. Зуби замінюються кілька разів також у більшості кісткових риб, але на відміну від хрящових риб, новий зуб прорізується тільки після того, як старий випав.

Щелепи, ймовірно, виникли в глоткових дугах, що підтримують зябра безщелепних риб. Найдавніші щелепи з'явилися у вимерлих плакодермних і колючих акул під час силуру, близько 430 мільйонів років тому. Початкова селективна перевага щелеп, ймовірно, була пов'язана не з харчуванням, а з підвищеною ефективністю дихання — щелепи використовувались у щічковому насосі для перекачування води через зябра. Звичне використання щелеп для годування розвивалося б як вторинна функція, перш ніж стати основною функцією у багатьох хребетних. Всі щелепи хребетних, включаючи щелепу людини, походять від ранніх щелеп риб. Поява ранньої щелепи хребетних було описано як"можливо, найглибший і найрадикальніший еволюційний крок в історії хребетних".Рибам без щелеп було важче вижити, ніж Рибам з щелепами, і більшість безщелепних риб вимерли.

Щелепи використовують механізми зчеплення. Ці зв'язки можуть бути особливо поширеними і складними в голові кісткових риб, таких як губани, у яких розвинулося багато спеціалізованих механізмів харчування. Особливо розвинені механізми зчеплення щелеп. Для всмоктування система з'єднаних чотирипозиційних з'єднань відповідає за узгоджене відкриття рота і тривимірне розширення щічної порожнини. Чотирипозиційне зчеплення також відповідає за випинання передчелюстної кістки, що призводить до трьох основних систем чотирипозиційного зчеплення, які в цілому описують бічне і переднє розширення щічної порожнини у риб. Найбільш повний огляд різних типів зв'язків у тварин був представлений М. Мюллером, який також розробив нову систему класифікації, яка особливо добре підходить для біологічних систем.

Вас заинтересует