• Предмет: Химия
  • Автор: pontustanya
  • Вопрос задан 6 месяцев назад

Яка кількість речовини солі та який об'єм водню утворюється під час взаємодії цинку з 200 г 22%-го розчину хлоридної кислоти

Ответы

Ответ дал: kondykvldik
1

Ответ:

МАСОВА ЧАСТКА РОЗЧИНЕНОЇ РЕЧОВИНИ

Масова частка (ω) розчиненої речовини показує, яку масу речовини розчинено у 100 г розчину.

Наприклад, зазначено, що масова частка розчиненої речовини дорівнює 10 %. Це означає, що у 100 г розчину розчинено 10 г якоїсь речовини. Води в цьому розчині 100г - 10г = 90г.

Зверніть увагу, що по суті неважливо, яку речовину розчинено, тому що для розрахунків цієї концентрації використовується маса, а 10 г солі або лугу — це просто 10 г.

Іноді говорять (і пишуть у завданнях) просто «масова частка розчину», опускаючи слова «розчиненої речовини». Можливе й таке формулювання: «20 %-й розчин» — це означає, що масова частка розчиненої речовини дорівнює 20 %.

Масу розчину можна розрахувати, склавши масу розчиненої речовини (або речовин) з масою розчинника:

mр-ну = mр.р-ни + mр-ка,

де mр-ну — маса розчину, mр.р-ни — маса розчиненої речовини, mр-ка — маса розчинника.

Звідси легко знайти масу розчинника (води):

mр.р-ка = mр-ну - mр. р-ни

Для розв'язання задач нам знадобиться формула для розрахунку масової частки:

Із формули випливає, що масова частка розчиненої речовини дорівнює відношенню маси розчиненої речовини до загальної маси розчину. Очевидно, що масова частка буде виражена в частках одиниці (ми ж меншу величину ділимо на більшу).

Масову частку можна виражати у відсотках. У цьому випадку у формулу слід додати множення на 100 %:

РОЗРАХУНКОВІ ЗАДАЧІ

Тепер можна приступати до більш складних задач.

Приклад 1. Обчисліть масу натpій гідроксиду, необхідного для взаємодії з 200 г pозчину гідpоген хлориду, якщо масова частка кислоти 10 %.

Тепер спробуйте розв'язати задачі самостійно.

Задача 1. Кальцій карбонат реагує з розчином нітратної кислоти. Визначте масу солі, що прореагує з 350 г розчину кислоти з масовою часткою HNO3 5 %.

Відповідь: 13,8 г.

Задача 2. Який об'єм водню (н. у.) виділиться внаслідок взаємодії цинку з розчином гідроген хлориду масою 180 г з масовою часткою кислоти 12 %.

Відповідь: 6,6 л.

Приклад 2. Розчин гідроген хлориду масою 40 г нейтралізували кальцій гідроксидом. Визначте масову частку (у %) гідроген хлориду в розчині, якщо було витрачено 37 г Ca(OH)2.

Розв'язуємо самостійно.

Задача 3. Розчин сульфатної кислоти масою 160 г повністю прореагував з цинком масою 13 г. Визначте масову частку кислоти в розчині. (Відповідь: 12,25 %)

Задача 4. Під час проведення хімічного експерименту треба було розчинити осад алюміній гідроксиду масою 39 г. Яка маса розчину нітратної кислоти з масовою часткою HNO3 5 % необхідна для цього? (Відповідь: 1890 г)

Для допитливих

Ви вже знаєте, що багато кристалів містять зв'язану кристалізаційну воду. Слід пам'ятати це під час приготування розчинів. Розглянемо розв'язання задач, де розчиненою речовиною є кристалогідрат.

Приклад 3. Визначити масову частку купрум(ІІ) сульфату в розчині, якщо змішали 5 г купрум(ІІ) сульфату пентагідрату й 95 г води.

Задача 5. У воді масою 40 г розчинили залізний купорос FeSO4 • 7H2O масою 3,5 г. Визначте масову частку ферум(ІІ) сульфату в одержаному розчині.

Відповідь: 0,045.

Приклад 4. Під час випарювання розчину масою 200 г з масовою часткою FeSO4 7,6 % одержали кристалогідрат. Визначте його масу.

Вас заинтересует