• Предмет: Биология
  • Автор: sofia007top
  • Вопрос задан 5 месяцев назад

повідомлення про павук-хрестовик ​

Ответы

Ответ дал: eana7017
1

Хрестовик – досить невеликий павук, проте, самки набагато більші за самців: їх довжина становить від 1,7 до 4 см, а розміри самців – від 1 до 1,1 см. Тіло павука-хрестовика покрито хітинової оболонкою жовтувато-бурого кольору, яка скидається при черговій линьки.

Як і більшість павукоподібних, павук-хрестовик має 10 кінцівок:

  1. 4 пари ходильних ніг, на кінцях яких розташовані кігтики,
  2. 1 пара педипальп, що виконує функцію розпізнавання і утримання видобутку,
  3. 1 пара хелицер, які потрібні для захоплення і умертвіння жертви. Хеліцери павука спрямовані вниз, а їх гачки – усередину.

На останньому сегменті педипальп у дорослих самців знаходиться копулятивний орган, який перед спарюванням наповнюється насіннєвий рідиною і вводиться в семяприемник самки.

У павука-хрестовика 4 пари очей, хоча бачить він дуже погано і розрізняє тільки розмиті силуети, світло і тінь. Цей недолік з лишком компенсується добре розвиненим дотиком, представленим дотикальними волосками, розсіяними по всій поверхні тіла. Одні волоски реагують на хімічні подразники, інші сприймають коливання повітря, треті вловлюють звуки.

Де живе павук-хрестовик?

Павуки-хрестовики широко поширені по всій помірній і тропічній кліматичній зоні земної кулі. Види хрестовиків зустрічаються в Європі, Росії, Африці, на території Північної Америки, в країнах Азії. Більшість павуків селиться у вологих, низинних місцях неподалік від водойм, у лісах, парках і садах – всюди, де ростуть дерева, між гілок яких зручно плести ловчі мережі. Нерідко круглу павутину хрестовика можна помітити в віконних і дверних отворах, а також під дахами занедбаних будівель.

Павутина павука-хрестовика.

Павуки-хрестовики плетуть нову павутину майже щодня, адже стара дуже швидко приходить в непридатність через дір, утворених попаданням в мережу як дрібної видобутку, так і великих комах, непридатних для поїдання. Хрестовик плете свою павутину вночі, керуючись в темряві добре розвиненим почуттям дотику. Така поведінка цілком обгрунтовано: комахоїдні птахи, основні вороги павуків, вже сплять, і господар мереж в темний час доби практично непомітний. До ранку свіжа ловча мережу буде повністю закінчена.

Павук-хрестовик плете мережу зі строго певною кількістю радіусів і спіралей, а проміжки між витками клейкою нитки завжди однакові. Такий автоматизм закладений на генетичному рівні, тому не дивно, що молоді особини здатні ткати ловчих мережа не гірше дорослих. Молоді самці будують ловчі мережі тільки до досягнення статевої зрілості, а після кочують у пошуках пари. Тому самці мало їдять і погано ростуть, чим пояснюється виражений статевий диморфізм павуків-хрестовика.

Чим харчується павук-хрестовик?

В павутину хрестовика трапляються мухи, комарі, маленькі коники, тля і гнус, що становлять основу раціону павука хрестовика. За добу доросла самка може з’їсти кількість їжі, рівну її власній вазі. Коли в мережах заплутується дуже велике або отруйна комаха, павук відразу обриває нитки, що оточують невідповідний для вживання об’єкт. Мух і ос, здатних відкладати свої яйця на живих істот, хрестовики остерігаються і намагаються уникати. У зворотному випадку крилаті комахи опускаються на павука зверху і роблять кладку, що є сприятливим середовищем для розвитку їх личинок.

Чи небезпечний павук-хрестовик для людини?

Отрута павука-хрестовика містить гемотоксини і нейротоксин, смертельний для безхребетних і дрібних хребетних тварин. Для людини, великої рогатої худоби, коней і овець отрута не небезпечний, а укус хрестовика можна навіть не помітити. Іноді в місці укусу з’являється незначна, швидко проходить біль. Причому сам павук ніколи першим не нападає, а кусає людину або тварин випадково, якщо вони наткнулися на його мережі.

Ответ дал: KhodusenkoLena
0

Ответ:

Павук-хрестовик або хрестовик звичайний — поширений вид павуків, що зустрічається в Європі та деяких ділянках Північної Америки.

На верхній стороні є білі або світло-бурого кольору плями, що утворюють хрест. Він служить для відлякування тварин.

Хрестовики живляться, як і багато павукоподібних, використовуючи павутину. Сидить він не тільки у своїх «печерках», але і в центрі павутини, а також поруч з нею. Травлення зовнішнє — як і всі павуки, сам перетравлювати він не може. Тому запускає в тіло жертви свої травні соки. Поки жертва закутана в павутину, вона перетравлюється. Павуку залишається випити отриманий живильний розчин.

У разі небезпеки павук може згорнутися і прикинутися мертвим.

Віддає перевагу дрібним комахам.

ПАВУТИНА Хрестовики розкидують тенета в кронах дерев, серед чагарникових заростей, на луках. Павук влаштовує ловильні сітки між стовбурами, стеблами чи гілками, а з листя робить собі сховище. Ловильна сітка колесоподібна. Іноді її можна виявити під карнизами і в плетіннях віконних рам закинутих будівель.

У природних умовах ловильна сітка павука займає набагато більше місця, ніж це необхідно для нього при утриманні в неволі. Павуки-хрестовики щодень чи щодва руйнують і прядуть нову павутинну сітку, бо мереживо стає непридатним для полювання через потрапляння до нього не тільки дрібних комах, але й великих, від яких павук звільняється, обриваючи навколо невідповідної жертви павутинні нитки.

Побудова нової мережі відбувається зазвичай ночами, а до ранку вона буває вже готова для ловлі комах. Незважаючи на відсутність світла, спорудження нової мережі вночі здійснюється досить успішно, адже павук керується у своїй роботі не зором, а відчуттям дотику.

ПОЛЮВАННЯ Мухи або інші комахи прилипають до павутини, павук уловлює вібрацію мережі і умертвляє жертву укусом отруйних хелицер.

Павук боїться підлітаючих до нього ос і мух, що відкладають яйця на живі об'єкти. Так, наприклад, до ворогів павука можна віднести муху Melanophora roralis, яка користується нерухомістю павука, що чекає на здобич у стані прихованої активності, сідає на спину і моментально відкладає яйце у тіло своєї жертви. Якщо муха потрапить в павутину, вона загине, але її поведінка виключає такий результат.

ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ І РОЗМНОЖЕННЯ

Цей вид павуків відноситься до роздільностатевих: всі особини підрозділяються на самців і самок. Період спарювання починається в серпні і триває весь місяць. Спочатку самець плете нитки, простягаючи їх від павутини матки: це шлях, по якому він втече після злягання. Після цього павук кілька разів відвідує партнерку, і тільки потім відбувається спарювання. Коли самка запліднюється, вона з’їдає самця, якщо тільки він не встигне втекти.

Яйця матка відкладає в кокон, сплетений з ниток павутини. Виходить невеликий щільний мішечок, який членистоноге ховає в надійне місце і охороняє. Іноді матка носить кокон з собою. Зародки розвиваються з осені до ранньої весни, після чого з’являються на світ. До літа паучата розвиваються у дорослих особин, і тоді самиця вмирає.

У серпні молоді особини стають статевозрілими і починають спаровуватися. Так відбувається щороку. Тривалість життя складає близько півтора років у самиць і стільки ж у самців, але у останніх великий ризик бути з’їденими і загинути раніше. Дорослі особини зимують в стадії німфи.

Приложения:
Вас заинтересует