• Предмет: История
  • Автор: puskinanatali87
  • Вопрос задан 5 месяцев назад

успіхи у внутрішній і зовнішній політиці Англії 16 ст ​

Ответы

Ответ дал: arseniy10042022
0

Ответ:

Заборонялось приймати жильців.

В час правління Тюдорів (1485 – 1603) королівська влада в Англії зміцніла і стала абсолютною. Вже Генріх VІІ (перший із династії – 1484 – 1590 рр.) вів боротьбу із залишками феодальної знаті після війни Троянд. Були створені політичні суди: суд Зоряної палати (у справах злочинів проти держави), суд палати лордів, канцелярський суд… Знаті заборонялось тримати свити в лівреях, щоб під їх виглядом не ховались озброєні загони і не було смут та заколотів проти короля. Король заборонив баронам мати артилерію, так барони втрачали можливість воювати з королем.

Старе дворянство, позбавлене привілеїв, не могло пристосуватись до нових відносин. "Революція цін" знизила вартість ренти. В зв‘язку з ліквідацією монастирів, втратили роль абати.

Соціальною опорою Тюдорів було нове дрібне й середнє дворянство. Воно використовувало найману працю. Помістя були зв‘язані з ринком.

Другою опорою була міська буржуазія – мануфактурна і торгова. Союз королівської влади з новими класами дав можливість династії Тюдорів використати англійський парламент як політичну опору і він не втратив значення. При підтримці парламенту Генріх VІІІ (1509 – 1547) провів королівську реформацію і секуляризацію церковно-монастирської власності.

Особливості англійського абсолютизму: парламент, збереження в графствах місцевого самоуправління, відсутність постійної армії. Це пояснюється острівним становищем Англії. Але флот був і сильний. (А, взагалі, чи абсолютизм це? Чи поняття "притягнуте за вухо"?)

За Генріха VІІІ в Англії розпочалась Реформація. Причиною була зацікавленість дворянства в секуляризації церковних земель і прагнення буржуазії зробити церкву простою і дешевою. Приводом була відмова папи дозволити Генріху VІІІ розлучення з Катериною Арагонською, тіткою Карла V. Розлучення було оформлене парламентом і Генріх VІІІ одружився з Анною Болейн, фрейліною

У ХVІ ст. суконне виробництво було основним в містах і селах. Створювались місцеві промислові центри, які спеціалізувались на певних видах. Широкі й тонкі сукна – на південному заході і в центрі – Уімпшир, Сомерсет, Глостер, Оксфорд. На сході Англії – камвольні тканини, бумазея, каразея, байка (Норфолк, Сеффолк, Ессекс, Кент). На півночі – грубі шерстяні тканини.

Вже в ХV ст. укладом тих міст, де були цехові обмеження – Ковентрі, Йорк, Лейстер. Причиною був бурхливий розвиток сукноробства в селах і містечках. У графстві Девоншир сільські ремісники повинні були продавати свої вироби лише на ринку м. Екзетера; в Норфолку сукно і пряжу можна було купляти лише в Норічі, в Лондоні був створений критий ринок у Блейкулл-Холл для всіх торгових операцій.

Виросли нові міста – Лавенхем, Касл-Камб, Степлтон. Сюди йшли цехові майстри.

У ХVІ ст. шерстяні тканини вироблялись і в цехах і на підприємствах-мануфактурах. У ХVІ ст. був виданий ряд статутів, що обмежували права ремісничих гільдій, зокрема пунктів про учнівство. У 20-і рр. ХVІ ст. посилилась диференціація всередині гільдій. Підмайстри намагались працювати самостійно, переселялись у приміські села, таємно брали замовлення. Багаті суконники порушували цехові правила – брали найманих робітників.

Державне законодавство встановлювало максимум заробітної плати. Одним з актів вона встановлювалась 4 пенси на день. За порушення плати – штраф і тюрма.

У ХVІ ст. – революція цін в Європі. У 1663 р. була введена нова шкала розцінок. Інтереси робітників не враховувались. Ціни на пшеницю зросли у 3-4 рази, а плата була 6-9 пенсів на день з їжею. В селах – ще менше.

Розвитку мануфактур в Англії сприяв зв‘язок з Реформацією: в руки міських властей і суконщиків переходили приміщення абатств і монастирів. Лише в Оснейському аббатстві біля Оксфорда суконщик Стамп збирався зайняти на виробітку сукна 2000 чол.

Культура. Осередком гуманізму був Оксфорд. Гуманісти Гросін, Лінакр і Джон Колет були прихильниками античної літератури, пропагували грецьку мову. Вони справили вплив на Томаса Мора.

Джон Колет (1467 – 1519) – син купця і мера Лондона, вчився у Франції та Італії, знав античну літературу, твори гуманістів. Він був проти схоластичних методів навчання і проти тілесних покарань.

Томас Мор – канцлер Генріха VІІІ. Книга про острів Утопію – це критика обгороджень і засудження приватної власності. На о. Утопія все навпаки. Із золота виготовляють ланцюги для злочинців. Але були раби для гірничих робіт. За виступи проти реформації у 1535 р. Томас Мор був страчений. У клерикальній історіографії розглядається як мученик, хоч насправді був віротерпимим.

Друга половина ХVІ ст. – епоха Єлизавети, піднесення англійського відродження. В. Шекспір заснував театр "Глобус" (без даху) на 2 тис. глядачів.

Френсіс Бекон (філософ) – автор "Нового Органона".

Крістофер Марло (драматург) створив п’єси "Тамерлан", "Фауст", "Паризька різня". Розвиток драматургії

Вас заинтересует