Випиши з тексту новели «Модри Камень» які найточніше презентують персонажів.

Олеся

деталі

або

символи,

умовність сту

• Тереза -

Гончара

художні

• герой-розвідник-

Терезина мати —

• Францішек-

• Ілля -

• поліцаї

Ответы

Ответ дал: Olyun4ik
0

Відповідь:

Я випишу те, що запам"яталося мені, а Ви виберіть, що Вам більше до вподоби.

Тереза - як автор описує цю дівчину на початку твору:  вона здіймає руки, мов хоче злетіти, а небо над нею "мов блакитний дзвін". Про таке ж небо, мов блакитний дзвін є згадка ще раз у творі, але вже в кінці. Коли Тереза стверджує, що вона тисячу літ чекала повернення свого героя, а тепер вся ця тисяча літ у них попереду. Описуючи дівчину автор найчастіше використовує білий колір: "білі стрункі ноги", "біла сукня", лише рукаві чорніла пов"язка, "біла рука", коли її арештували поліцаї, то дівчина "біла-біла". Білий колір - це колір чистоти, невинності, дівочої цноти.

Герой-розвідник - У новелі є такі деталі, з яких можна зробити  висновок, що герой закохався у дівчину з першого погляду. Це було чисте, світле, тепле почуття, без будь-якого натяку на масні думки. Хлопець сором"язливо відводить погляд від струнких ніг дівчини. Він, як розвідник, провів у голодних засніжених горах без світла, тепла, сну шістдесят годин в горах, ризикуючи щохвилини власним життям, але зустрівшись з дівчиною, ніяковіє від свого порваного халату, від своїх "червоних, незграбних, в брудних бинтах" рук. Зовсім не відчуває біль, коли  Тереза "віддирала закривавлений бинт". Зустріч цих молодих людей була зовсім короткою, але рідні для словацької дівчини гори, стали більш близькими і для розвідника. Він зізнається, що глянувши "на обшпугований вітром камінь, він уже був мені не такий чужий, як досі".  Для нього на все життя залишилися незабутніми "... єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни".

Терезина мати. Це звичайна згорьована і змучена жахіттями війни жінка. Коли вона на прохання розвідників намагається засвітити лампу, то "сірник дрижав у її руці". Це видає її хвилювання і страх за життя рідних. Адже вона вже втратила сина Францішека, її чоловіка фашисти забрали з дому і погнали рити шанці (земляні укріплення). Вона дуже змучена і майже немає сил. Вона не говорить, а шепоче: то молитву, то прохання Терезі показати розвідникам дорогу. У цій жінці немає жорстокості, ненависті ні до ворогів, ні до друзів. Вона ввічливо звертається до розвідників, які раптово вночі прийшли в її дім "Просім пана". На мою думку, дуже цікава художня деталь -  кахельний камін в будинку. Біля цього каміну стояла мати, коли розвідники вперше прийшли, біля нього герой побачив згорьовану жінку ще раз, коли повернувся через деякий час. Будинок повністю був знищений, вцілів лише цей камін. Крають серце слова матері, коли вона розказує як бігла з поліцаями, які арештували її донечку. "А я спіткнулась, бігши за ними, та впала на камінь, та й ниділа там уже до ночі..."

Францішек - Про цього хлопця дуже мало у творі. Мати називає його "наш Францішек", носить траурну пов"язку і вважає, що він загинув через радіо. В дійсності хлопець був занадто необережним, багато слухав радіо і не криючись, говорив про це на роботі.

Ілля -  Про Іллю складається враження, що це досвідчений, старший від героя  розвідник. Він вміло маскується, бо "білий, мов привид". Терезина мати просить розвідників винести з хати їхню рацію, і хоч Ілля втомлений, а рація пошкоджена і не працює, але все ж таки слухняно "волочить її з хати".  Ілля звертається до матері Терези "Мамаша". Я впевнена, що це звучало не образливо, але у порівняння з тихим словацьким "Просім пана" - трішки грубо. А ще Ілля обіцяє повернутися з "катюшами" та гарматами", щоб поставити новий приймач по якому можна буде слухати весь світ. Чомусь одразу приходять на думку слова "Інтернаціоналу" про повністю новий світ, який весь буде належати пролетаріату.

поліцаї -  Описуючи мову поліцаїв автор використовує такі слова: "кричали", "лементували", "прискіпалися", "грозили". Складається враження галасливої собачої зграї, яка нападає на беззахисного.  

І ще одна художня деталь, якої немає у Вашому завданні, але яка мене муляє. Це закривавлений бинт. Якщо виписати з твору назви всіх кольорів, то найбільше зустрічається білий, чорний, блакитний. І лише один раз є згадка про червоний колір (коли мова йде про поранені руки розвідника). А ще про кривавий бинт. Я й досі не розумію чому Тереза не спалила цей бинт одразу у своєму кахельному каміні, навіщо жбурнула його так далеко. Але саме цей кривавий бинт навіки поєднає у цьому творі кохання, життя і смерть.  

Пояснення:

Вас заинтересует