• Предмет: История
  • Автор: pk2362973
  • Вопрос задан 4 месяца назад

Пригадайте, що змінилось у промисловості й торгівлі в
пореформений період. Чим, на вашу думку, були спричинені ці
зміни?

Ответы

Ответ дал: kovalenkodav
0

Розвиток економіки на капіталістичних засадах дав поштовх урбанізації — зростанню розмірів та кількості міст і чисельності міського населення. Як уже зазначалося, у 1897 р. в Наддніпрянській Україні налічувалося 130 міст. Найбільшими з-поміж них були Одеса (405 тис. жителів), Київ (247 тис.), Харків (174 тис.) і Катеринослав (113 тис.). Швидко зростали великі торгово-промислові центри. Натомість зменшувалася роль невеликих та середніх міст.

Міське населення збільшувалося швидшими темпами, ніж населення загалом. 1858 року в містах Наддніпрянщини проживало 1 млн 450 тис. осіб, а 1897 — 3 млн 400 тис. осіб. Серед містян українці становили близько третини, решта населення — переважно росіяни та євреї. Російських чиновників, фабрикантів і купців різних національностей вабили міста, які були адміністративними й торгово-промисловими центрами, а російських робітників приваблювала гірничодобувна і металургійна промисловість із порівняно високою оплатою праці. Після реформ 60-х — 70-х рр. XIX ст. ослабнув контроль за обмеженнями щодо місця проживання євреїв, тому багато хто з них переселився до великих лівобережних та південних міст. Натомість українські селяни воліли застосовувати свої сили радше у сільському господарстві, ніж працювати на заводах чи найматися на шахти.

Великі міста ставали науково-культурними центрами, де діяли університети, гімназії, ліцеї, наукові товариства, театри. У найбільших містах України наприкінці XIX ст. запрацювали електростанції. Це сприяло впровадженню перших електричних трамваїв та освітленню вулиць електричними ліхтарями. У 1880-х рр. в Одесі, Києві, Харкові, Миколаєві почав діяти телефонний зв’язок.

«...Протягом 80—90-х років побудовані електростанції в Харкові, Києві, Катеринославі, Одесі та деяких інших містах. У 1892 р. в Києві пущено перший у Росії (електричний) міський трамвай. За ним пішли трамваї в Катеринославі, Житомирі, Єлисаветграді, Севастополі. В окремих містах центральні вулиці почали освітлювати газовими, а згодом і електричними ліхтарями. Розгорнулося будівництво водогонів. На початку 80-х років уперше запроваджено телефонний зв’язок... Цими нововведеннями користувалася незначна частина міських жителів».

Вас заинтересует