• Предмет: История
  • Автор: tatcandre08
  • Вопрос задан 3 месяца назад

чи згодні ви з твердженням про те що наприкінці Слобожанщина стала колискою загальноукраїнського національно-культурного відродження​

Ответы

Ответ дал: shapovalarseny
2

Відповідь:

Особливості розвитку українських земель, які опинилися під владою Російської імперії, спричинили активізацію національного руху, опозиційного політиці царизму. У сукупності ці процеси дістали назву українського національного відродження XIX — початку XX ст.

Сучасні історики виділяють у розвитку національних рухів Східної Європи три етапи, які можна простежити і в історії України.

На основі схеми визначте етапи українського національного відродження та поясніть, у чому полягали їхні відмінності.

Український історик першої половини XX ст. Дмитро Дорошенко про збірку Михайла Максимовича

Передмова Максимовича до збірки 1827 р. була прапором, на якому виписане магічне слово для тих часів: «народність». «Настав той час — так починалася ця передмова — коли вже пізнають справжню ціну народності. Найкращі наші поети беруть чужоземні твори вже не як основу й зразок для власних писань, а тільки як помічний засіб для повнішого розвитку самобутньої поезії, яка вродилася на рідному ґрунті. І з цього погляду уваги заслуговують пам’ятки, де виявляється народність: це — пісні, в яких звучить дума, перейнята почуттям, і казки, в яких відсвічується народна фантазія».

До літераторів й етнографів почали приєднуватися історики, які теж опікувалися піднесенням українського руху. У 1842-1843 рр. вийшла друком п’ятитомна «Історія Малоросії» Миколи Маркевича, де вперше обґрунтовано правомірність державної незалежності України. З’явилися дослідження з історії України Миколи Костомарова та інших авторів, що стали важливим внеском не тільки в історичну науку, а й у формування національної самосвідомості.

2. Новгород-Сіверський автономістський гурток

Складіть план відповіді «Новгород-Сіверський автономістський гурток в історії України» та розкажіть про його діяльність за цим планом.

Кінець XVIII ст. закріпив за Україною статус російської провінції. Верхівку козацької старшини було зрівняно в правах із дворянством. Але дрібна старшина мусила доводити свою належність до шляхетського стану, що викликало невдоволення. Її представники називалися «патріотами рідного краю». В історичній літературі їх називають автономістами.

ефодія — перших слов’янських релігійних просвітителів. До організації приймали представників усіх станів. Кожний член складав присягу. Усі кирило-мефодіївці визнавалися рівноправними. Організація мала й свою печатку з євангельським висловом: «І пізнаєте істину, і істина визволить вас».

Як було створено товариство? Які ідеї відображали символи братства кирило-мефодіївціїв? Чому?

У квітні 1846 р. після переїзду з Петербурга до Києва до братства, як припускають, приєднався Тарас Шевченко. Проте остаточно встановити, чи належав поет до товариства, не змогли навіть під час слідства над заарештованими братчиками.

Серед істориків побутує думка про те, що Кирило-Мефодіївське братство започаткувало перехід від дворянсько-шляхетського та культурно-просвітницького до політичного етапу розвитку українського національного руху. Яскравими представниками цієї генерації стали Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Тарас Шевченко. У їхніх біографіях відобразилися риси нового покоління українських патріотів. На відміну від своїх попередників (нащадків козацької старшини), усі троє походили із соціальних низів: Куліш — із сім’ї вільних селян, мати Костомарова була кріпачкою, Шевченко народився в сім’ї кріпаків і сам до 24 років був кріпаком. Та, попри походження, всі вони стали високоосвіченими інтелектуалами, а їхня діяльність у науці й культурі була фаховою.

Вас заинтересует