• Предмет: Право
  • Автор: 666666qqe
  • Вопрос задан 3 месяца назад

14-річний Вася Петренко подарував своєму товаришу власний компʼютер.
Батьки Петренко вимагали розірвати правочин. Чи правомірні вимоги батьків Петренко? Обґрунтуйте висновки за Цивільним кодексом
України.

Ответы

Ответ дал: Mykhailo88
0

Згідно з Цивільним кодексом України, неповнолітні особи (особи, які не досягли 18 років) здійснюють правочини за межами своєї правосуб'єктності за згодою своїх батьків або осіб, які їх піклуються (стаття 221 Цивільного кодексу України).

Отже, у даному випадку, якщо Вася Петренко 14-річний і подарував свій комп'ютер своєму товаришу без згоди своїх батьків, це дія, яка виходить за межі його правосуб'єктності, і вимагає згоди батьків. Батьки Петренка мають право вимагати розірвання цього правочину відповідно до положень Цивільного кодексу України.

Це підтверджується статтею 221 Цивільного кодексу України:

Стаття 221. Правові наслідки вчинення правочину малолітньою особою за межами її цивільної дієздатності:

1. Правочин, який вчинено малолітньою особою за межами її цивільної дієздатності, може бути згодом схвалений її батьками (усиновлювачами) або одним з них, з ким вона проживає, або опікуном.

Правочин вважається схваленим, якщо ці особи, дізнавшись про його вчинення, протягом одного місяця не заявили претензії другій стороні.

2. У разі відсутності схвалення правочину він є нікчемним.

На вимогу заінтересованої особи суд може визнати такий правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він вчинений на користь малолітньої особи.

3. Якщо правочин з малолітньою особою вчинила фізична особа з повною цивільною дієздатністю, то вона зобов’язана повернути особам, вказаним у частині першій цієї статті, все те, що вона одержала за таким правочином від малолітньої особи.

4. Дієздатна сторона зобов’язана також відшкодувати збитки, завдані укладенням недійсного правочину, якщо у момент вчинення правочину вона знала або могла знати про вік другої сторони. Батьки (усиновлювачі) або опікун малолітньої особи зобов’язані повернути дієздатній стороні все одержане нею за цим правочином у натурі, а за неможливості повернути одержане в натурі — відшкодувати його вартість за цінами, які існують на момент відшкодування.

5. Якщо обома сторонами правочину є малолітні особи, то кожна з них зобов’язана повернути другій стороні все, що одержала за цим правочином, у натурі. У разі неможливості повернення майна відшкодування його вартості провадиться батьками (усиновлювачами) або опікуном, якщо буде встановлено, що вчиненню правочину або втраті майна, яке було предметом правочину, сприяла їхня винна поведінка.

6. У разі вчинення неповнолітньою особою правочину з малолітньою особою настають наслідки, встановлені частиною третьою статті 222 цього Кодексу.

Отже, батьки Петренка можуть вимагати розірвання правочину та повернення комп'ютера, якщо вони не надавали згоду на цей подарунок.

Вас заинтересует