Панівна система віршування в староукраїнській поезії ХVI–ХVIIIстоліть.

Ответы

Ответ дал: piratik8629
1

Відповідь:

   Віршування виникло в Україні у другій половині XVI ст. внаслідок запровадження православних шкіл, у яких викладали обов’язкову навчальну дисципліну — поетику. Більшість віршів існувала в рукописах і була написана латинською, польською та давньоукраїнською мовами.

    Уся історія давньоруської, давньої російської, білоруської та української поезії — це історія складних взаємовпливів, взаємостосунків, взаємопроникнень писемної і усної словесної творчості. Протягом віків усна словесна творчість цілком задовольняла потреби всіх верств населення — і низових, і горішніх, і сільських, і міських, і трудящих, і військових — як в епічній, так і в ліричній та сатиричній поезії. Це була сфера усної словесної творчості. Але здебільшого мали і рукописний характер. Первинний текст (протограф), з якого списували копії частково або повністю, до сучасного читача не завжди доходив. Створювалися також компіляції — своєрідні комбінації з різних текстів. Книги писалися кирилицею, так званим уставом, пізніше — напівуставом. При переписуванні допускалися зміни, скорочення, розширення тексту. Тому існує багато редакцій відомих творів.

  Основою курсу поетики були „Поетика” Арістотеля і „Послання до Пізонів” Горація. Загальна поетика давала визначення поезії, пояснювала її предмет (матерію), природу і мету, вказувала на такі її ознаки, як наслідування, вимисел, віршова мова (тропи, фігури, метри). Прикладна поетика ознайомлювала з правилами написання віршів, наводила зразки, визначала літературні роди і жанри. Українські вірші мали розгалужену систему жанрів: геральдичні вірші, панегіричні вірші, історичні вірші, духовні вірші.

   У численних історичних віршах XVI—XVII ст. відображено найпомітнішу подію у житті українського народу — визвольну війну, очолювану Богданом Хмельницьким. Невідомі поети розповідали про тяжке лихоліття і невдачі, що почалися після смерті гетьмана. Історичні вірші XVII ст. тісно пов’язані з усною народною творчістю (думи, історичні пісні) як тематично, так і за стилем й особливостями використання художніх засобів.

Пояснення:

Вас заинтересует