• Предмет: Право
  • Автор: varvara1234677
  • Вопрос задан 3 месяца назад

Громадянин С. після подання необхідних документів, складення відбіркового іспиту, проходження спеціальної підготовки перебував у резерві ВККС України на заміщення вакантних посад судді. У липні 2022 р. ВККС України на основі даних спеціальної перевірки щодо кандидата на посаду судді встановила не-відповідність громадянина С. морально-етичним вимогам до судді. Причиною став інцидент, що мав місце в минулому під час адвокатської діяльності громадянина С. в ході представництва інтересів клієнта у цивільній справі. До дисциплінарної відповідальності адвоката за цим епізодом громадянин С. не притягався. Громадянин С. оскаржив рішення ВККС України до апеляційного адміністративного суду України.
За підсумками розгляду цієї справи у вересні 2022 р. апеляційний адміністративний суд України повністю задовольнив його позовні вимоги, визнавши, таким чином, відповідні рішення ВККС України про відмову в наданні рекомендацій і виключенні його з кадрового резерву незаконними.
Оцініть законність дій ВККС України. Чи вправі ВККС України надавати оцінки особистих та моральних якостей кандидата на посаду судді?
Назвіть вимоги, що встановлені у законодавстві до кандидатів на посуду суддів. Який порядок призначення на посаду суддів в Україні?
Надати до відповіді статті

Ответы

Ответ дал: fctdgsygfdhngfxzgsac
1

Оцінка законності дій ВККС України

Дії ВККС України в даному випадку є незаконними.

Згідно зі статтею 85 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон), Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) має право в порядку, встановленому законом, оцінювати особисті та професійні якості кандидатів на посаду судді, зокрема, їхню правосвідомість, моральні якості, здатність до ухвалення об'єктивних і неупереджених рішень у суді.

Однак, при цьому ВККС не має права надавати оцінки конкретним діям кандидата на посаду судді, які були вчинені ним у минулому.

У даному випадку ВККС України встановила невідповідність громадянина С. морально-етичним вимогам до судді на основі даних спеціальної перевірки. Причиною стало інцидент, що мав місце в минулому під час адвокатської діяльності громадянина С. в ході представництва інтересів клієнта у цивільній справі. До дисциплінарної відповідальності адвоката за цим епізодом громадянин С. не притягався.

Однак, те, що громадянин С. не притягався до дисциплінарної відповідальності, не означає, що його дії не були неетичними. ВККС України мала право враховувати цей інцидент при оцінці особистих і професійних якостей громадянина С., але вона не мала права надавати йому оцінку як невідповідній морально-етичним вимогам до судді.

Чи вправі ВККС України надавати оцінки особистих та моральних якостей кандидата на посаду судді?

Так, ВККС України вправі надавати оцінки особистих і моральних якостей кандидата на посаду судді. Однак, ці оцінки повинні бути об'єктивними та неупередженими. ВККС України не має права надавати оцінки конкретним діям кандидата на посаду судді, які були вчинені ним у минулому, якщо за ці дії він не притягався до дисциплінарної відповідальності.

Вимоги, що встановлені у законодавстві до кандидатів на посаду суддів

До кандидатів на посаду суддів встановлені такі вимоги:

  • громадянство України;
  • вік не менше 25 років;
  • повна вища юридична освіта;
  • стаж роботи за фахом не менше 5 років;
  • доброчесність, високі моральні якості, здатність до ухвалення об'єктивних і неупереджених рішень у суді.

Порядок призначення на посаду суддів в Україні

Порядок призначення на посаду суддів в Україні встановлений Законом.

Кандидати на посаду суддів проходять конкурс, який організовує і проводить ВККС України. Конкурс складається з наступних етапів:

  • подання документів та реєстрація на конкурс;
  • відбір кандидатів на участь у конкурсі;
  • проведення відбіркового іспиту;
  • проведення співбесіди;
  • проведення спеціальної перевірки.

Кандидати, які успішно пройшли конкурс, включаються до резерву ВККС України на заміщення вакантних посад суддів.

Кандидати на посаду суддів, які включені до резерву ВККС України, можуть бути призначені на посаду судді за поданням Президента України.

Статті

  • Закон України "Про судоустрій і статус суддів"
  • Постанова Верховної Ради України "Про порядок призначення на посади суддів"

Вас заинтересует