• Предмет: География
  • Автор: denistotoo09
  • Вопрос задан 3 месяца назад

приготувити розповідь про вулкани та землетруси. даю 25 балов ​

Ответы

Ответ дал: ggychcuvuv
1

Объяснение:

Вулкани та землетруси – це невіддільні елементи земної динаміки, які створюють через внутрішню енергію нашої планети. Вулкани – це місця, де магма, гарячий розплавлений матеріал із глибини Землі, виходить на поверхню через тріщину чи відкривається. Цей процес може призвести до величезних вивержень, засипаючи навколишню місцевість лавою, попелом та газами.

Землетруси, з іншого боку, викликані рухами земної кори. Пластини земної кори постійно рухаються, і коли ці рухи блокуються або відбуваються з сильною силою, вони можуть вибухнути землетрусом. Землетруси можуть мати різні масштаби – від більших тремтінь до потужних поштовхів, здатних зруйнувати споруди та змінити ландшафт.

Ці явища є не тільки вразливими природними катастрофами, але й у великій кількості для формування поверхні землі та її екосистеми. Вони допомагають вивільняти важливі ресурси та впливають на кліматичну та геологічну історію нашої планети.

Ответ дал: swxdplaya
1

Землетруси зумовлюються тими самими внутрішніми силами Землі, що рухають літосферні плити. Ці сили спричиняють глибинні розриви земної кори. У зоні розриву зрушується земна кора. За секунди товщі гірських порід зміщуються на кілька сантиметрів або навіть метрів у горизонтальному чи вертикальному напрямку. Це спричиняє раптовий підземний поштовх.

Місце в надрах землі, де виникає розрив і відбувається зміщення земної кори, називається осередком землетрусу. Він може виникати на різних глибинах – від кількох десятків до 700 км. Від глибини залежить сила струсу земної поверхні: чим глибше, тим слабше. Від осередку в усі боки поширюється потужна сейсмічна хвиля. Вона передає коливання земної тверді на великі відстані зі швидкістю до 7 км/с.

Над осередком на земній поверхні землі міститься епіцентр землетрусу. В епіцентрі сила поштовхів найсильніша. Сейсмічна хвиля охоплює величезні площі.

Якщо епіцентр землетрусу міститься на дні моря, то відбуваються моретруси, тобто підводні землетруси. Тоді великі ділянки дна можуть швидко опустися. Це в свою чергу спричиняє потужні хвилі – цунамі.  

Серед небезпечних сил природи землетруси завжди були найстрашнішим лихом для людини. Вони розпочинаються зненацька. відбуваються блискавично і мають велику руйнівну силу. Сильні землетруси називають катастрофічним. Унаслідок катастрофічного землетрусу 1960 р. у Чилі обрушились гори і перекрили шлях річкам, утворилися западини. почали діяти вулкани. їх вогненна лава розтікалася в усі боки. Для оцінювання їх сили користуються 12-бальною шкалою. Поштовхи силою 1-3 бали відносять до слабких ( їх відчуває тільки сейсмограф ). Землетруси силою 6 балів вважаються сильними ( спостерігаються легкі пошкодження будівель ), а 7- дуже сильними ( тріскаються будівлі ), 11-12 балів – катастрофічний ( руйнується майже все ). Щороку на Землі відбувається близько 100 тис. землетрусів.

Вулканізм — гарне, але дуже грізне природне явище, яке супроводжується підземним гулом, потужними вибухами, сильними землетрусами і зливами. Воно пов'язане з виходом магми на поверхню суходолу або дна океану, тобто з явищем, яке називається виверженням.

Лава — вогненно-рідка розплавлена речовина земних надр, виливається на земну поверхню під час вивержень вулканів. Лава відрізняється від магми тим, що у процесі виверження з неї випаровуються гази і пари води.

Магма, яка виливається, перетворюється у потоки лави. Крім лави при виверженні викидаються тверді уламки гірських порід, гази і пари води. Уламків часто буває більше, ніж самої лави. Найдрібніші уламки утворюють вулканічний попіл.

Виверження проходять по-різному. В океанах магма часто виходить на поверхню по довгих тріщинах у земній корі. В цьому випадку застигла лава утворює протяжні вулканічні ланцюги.

Трещина 2.png

Магма може виливатися і через вузькі канали, за формою схожі на труби. В цьому випадку утворюється конус вулкана.

Канал 2.png

Вулкан — височина (найчастіше гора конусоподібної форми), що виникає над каналами і тріщинами в земній корі, по яким на земну поверхню вивергаються лава, попіл, гарячі гази, пари води і уламки гірських порід.

Будова вулкана

строение вулкана 2.png

Кратер (від грец. «кратер» — чаша) — чашоподібне поглиблення на плоскій вершині вулкана.

Жерло — трубоподібний канал, по якому магма виливається на поверхню.

Вулканічний осередок — підземний резервуар магми.

Вулканічний попіл — один із продуктів подрібнення магми. Складається з двох частин пилу і піску менше 2 мм у діаметрі.

Боковий кратер — побічний кратер вулкана, розташований на його схилі та представляє собою закінчення вивідного каналу, що відходить від центрального жерла.

Пояснення:

Вас заинтересует