Громадянин Німеччини звернувся до юриста за консультацією щодо організаційно-правових форм ведення господарської діяльності в Україні, поставивши такі запитання:
1. Які існують обмеження вільного здійснення підприємницької діяльності в Україні?
2. Яка організаційно-правова форма підприємницької діяльності дозволяє обмежити відповідальність засновника за зобов'язаннями фірми його внеском до статутного фонду?
3. Чи можуть виступати співзасновниками форми українські громадяни, юридичні особи та державні органи?
4. Які в Україні існують вимоги щодо мінімального розміру статутного фонду фірми?
5. Які документи необхідно подати для реєстрації фірми? В який термін здійснюється реєстрація?
Дайте письмову консультацію.
Ответы
Відповідь:
Питання 1:
В Україні існують обмеження вільного здійснення підприємницької діяльності, які встановлені законом. До таких обмежень відносяться:
Обмеження щодо громадянства. Підприємницьку діяльність в Україні можуть здійснювати фізичні особи, які мають громадянство України, інших держав-членів Європейського Союзу, а також громадяни інших держав, які мають право безвізового в'їзду в Україну.
Обмеження щодо місця проживання. Підприємницьку діяльність в Україні можуть здійснювати фізичні особи, які проживають на території України не менше 183 календарних днів на рік.
Обмеження щодо спеціального дозволу (ліцензії). Для провадження окремих видів господарської діяльності необхідно отримати спеціальний дозвіл (ліцензію). Перелік таких видів діяльності визначений Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Обмеження щодо несумісності підприємницької діяльності з іншими видами діяльності. Не допускається суміщення підприємницької діяльності з діяльністю на державних посадах, в органах місцевого самоврядування, в органах влади інших держав, а також з діяльністю, пов'язаною з торгівлею спиртними напоями, зброєю, наркотиками та іншими забороненими предметами.
Питання 2:
Організаційно-правовою формою підприємницької діяльності, яка дозволяє обмежити відповідальність засновника за зобов'язаннями фірми його внеском до статутного фонду, є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). У ТОВ учасники несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства в межах своїх вкладів до статутного капіталу.
Інші організаційно-правові форми підприємницької діяльності в Україні, такі як повне товариство (ПТ) і товариство з додатковою відповідальністю (ТДВ), передбачають необмежену відповідальність засновників за зобов'язаннями фірми. Тобто, в разі неспроможності фірми виконати свої зобов'язання, її засновники несуть відповідальність своїм особистим майном.
Питання 3:
Співзасновниками будь-якої організаційно-правової форми підприємницької діяльності в Україні можуть виступати як українські громадяни, так і юридичні особи, зареєстровані в Україні. Державні органи не можуть бути співзасновниками фірми.
Питання 4:
В Україні не існує єдиних вимог щодо мінімального розміру статутного фонду для всіх організаційно-правових форм підприємницької діяльності. Мінімальний розмір статутного фонду для окремих організаційно-правових форм визначається законом.
Так, для ТОВ мінімальний розмір статутного фонду становить 10000 гривень. Для ПТ і ТДВ мінімальний розмір статутного фонду не встановлюється.
Питання 5:
Для реєстрації фірми в Україні необхідно подати наступні документи:
Заява про державну реєстрацію юридичної особи.
Протокол про заснування юридичної особи.
Установчий договір (статут) юридичної особи.
Копія паспорта (паспортів) засновників (учасників) юридичної особи.
Копія довідки про реєстрацію місця проживання (місць проживання) засновників (учасників) юридичної особи.
Довідка про сплату реєстраційного збору.
Реєстрація фірми здійснюється в територіальному органі Міністерства юстиції України протягом 24 годин з дня подання документів.
Загальні висновки:
При виборі організаційно-правової форми підприємницької діяльності в Україні необхідно враховувати наступні фактори:
Обмеження щодо громадянства та місця проживання засновників.
Необхідність отримання спеціального дозволу (ліцензії).
Вид господарської діяльності, яку планується провадити.
Розмір статутного фонду.
Желаний рівень відповідальності засновників за зобов'язаннями фірми.
З метою отримання додаткової інформації та консультацій з питань реєстрації фірми в Україні, Ви можете звернутися до юриста.
Пояснення: