• Предмет: История
  • Автор: eryaboshapka777
  • Вопрос задан 4 месяца назад

СРОЧНО ДАЮ 24 БАЛЛА

На завершення огляду епохи середньовіччя спробуємо встановити місце Русі-України
в європейській цивілізації та роль у її формуванні. Прочитай, що думають про це
науковці-історики (див. навчальні матеріали, ч. 2, с. 60–61). Виділи в тексті (підкресли
або познач кольором):
а) поняття, які використаєш у своїх міркуваннях на цю тему;
б) судження (висновки), від яких можна відштовхнутися.
Обміркуй структуру (теза, судження та факти, що її підтримують, висновок) мініесе
на тему «Внесок Русі-України у формування європейської цивілізації».

Ответы

Ответ дал: SubotaPolina
1

Відповідь:

Пояснення:

Які досягнення русько-українського суспільства ви вважаєте найважливішими для розвитку українських земель у майбутньому?

Українська культура формувалася під впливом одночасно східної та європейської традицій. Тож доба середньовіччя — особливий період. Адже завдяки політичним та економічним процесам руські землі цікавили найрозвиненіші держави того часу.

Розгляньте фото реконструкції середньовічного Києва. Чому велику кількість храмів у столиці вважали ознакою могутності держави?

Київ за часів Ярослава Мудрого. Реконструкція-діорама в Музеї історії України

Єпископ Тітмар Мерзебурзький був вражений величчю середньовічного Києва. Він писав, що у столиці королівства (саме так він називав Руську землю) — понад чотириста церков і люду незчисленна сила, що то місто велике і сильне.

Поміркуйте, як розвиток Русі-України залежав від релігійного фактора.

Руський культурний простір формувався під впливом християнської традиції. Але це не означає, що середньовічна культура сучасних українських земель копіювала здобутки візантійських чи болгарських культур. Досягнення інших народів стимулювали розвиток власного творчого потенціалу. Так, учений-енциклопедист Михайло Максимович наголошував на унікальності «Повісті минулих літ», «Слова о полку Ігоревім» і «Слова» Кирила Турівського.

Чи погоджуєтеся від з думкою Михайла Максимовича? Аргументуйте свою відповідь.

Візантійські письменники зауважували, що у жителів руських земель розвивалося народовладдя. Так, Прокопій писав, що «тут з давніх часів живуть так, що порядкує громада, і для того всі справи, чи щасливі, чи лихі, йдуть до громади».

Поміркуйте, про який спосіб вирішення суспільних справ ідеться. Як змінювалося політичне життя Русі-України з часом?

Справжнім проривом у тогочасній юриспруденції стала «Руська правда» Ярослава Мудрого, адже цим законом князь замінив смертну кару штрафами. «Руська правда» мала значний вплив на всі правові пам’ятки литовсько-руської доби, зокрема на «Судебник» Казимира Ягеллончика 1468 р. і Литовські статути 1529, 1566 та 1588 рр. Дослідники вважають, що деякі норми «Руської правди» використав у польських статутах король Казимир Великий.

Про що свідчить тривале використання правових норм, які виникли за часів Русі-України?

Русичі уславилися, окрім іншого, й у морських походах проти Візантії, і в боротьбі з кочовиками. Увесь тогочасний світ вважав руське військо потужною силою. Учені особливо високо оцінюють галицько-волинське військо. Його лінійна піхота не боялася кавалерійських атак і лучників. У 1257 р. саме піхотинці стримали атаку важкої монгольської кінноти під стінами Володимира. Об’єднане галицько-волинське військо з ополченням у часи Данила Романовича могло виставити до тридцяти тисяч польової раті. У XIII ст. більшого війська не мав жоден князь.

У домонгольський період коні у війську не мали спеціального захисту. Данило Романович першим запровадив такі нововведення. За Лева Даниловича шкіряні «кояри» повністю захищали круп коня, а «личини» — голову тварини.

Які військові перемоги русичів позитивно вплинули на розвиток сучасних українських земель? Чому військової могутності тогочасних правителів не вистачило, аби зупинити наступ монголів?

Вас заинтересует