• Предмет: История
  • Автор: morozovadashynya2803
  • Вопрос задан 1 месяц назад

знайти інформацію за власним вибором про одну із архітектурних споруд Русі-України в кінці 11 - початку 13 ст( це 7 клас)
Даю 30 баллов

Ответы

Ответ дал: yuliahap31
0

Ответ:

У 1019 р. Ярослав, прозваний Мудрим (978-1054), став єдиним правителем Руської землі. У 1037 р. почалося будівництво грандіозного головного храму столиці - собору Св. Софії. Таким чином, Ярослав Мудрий проголошував Київ рівним Константинополю, де головний собор теж був присвячений св. Софії.

Софія Київська. Західний фасад. Проект реконструкції архітектора М.Й. Кресального за участю архітекторів Ю.С. Асеева і В.П. Волкова.

Центральний купол (символ Ісуса Христа) оточують чотири куполи поменше (символи чотирьох євангелістів: Матвія, Марка, Луки та Іоанна), а до них примикають інші вісім куполів. Всього їх 13, по числу учнів та їхнього вчителя. Чотири глави навколо головного купола.

Будували собор давньоруські майстри під керівництвом архітекторів з Візантії. Матеріалом для будівництва була рожева плінфа. Колони клали з цегли. Карнизи, огорожі, підлоги виконали з місцевого сланцю, так званого червоного шиферу, який має красивий малиново-фіолетовий колір. Підлоги покривали мозаїкою. Зовні собор прикрашали ніші і вікна, викладені з плінфи хрести і меандри - геометричні орнаменти, кладка з прихованим поруч і смуги шорсткого, необробленого каменю. У ХVІІ-ХVШ ст. собор піддався переробкам. У наш час древня кладка видна лише на ділянках, де спеціально знята штукатурка.

Оранта Софії Київської. Ора́нта (від лат. orans — «той, що молиться») — один із основних типів зображення Божої Матері. Оранта зображувалася з піднятими вгору руками — жест адорації (молитви). Це один із найдавніших жестів, що звернений до Бога, і означав благання, прохання.

Під підлогою церкви знаходилися подклети, в яких ховали знатних людей і священнослужителів. Східна частина храму має апсиди (від грец. Апсида-дуга) - напівкруглі виступи. В залежності від розмірів храму може бути одна або п'ять апсид. Кожна перекрита напівкуполом. У апсидах розміщений вівтар («жертовник»). У вівтар можуть входити лише чоловіки.

Чудовий інтер'єр Софійського собору багато в чому зберігся. Це мозаїки та фрески. Шматочки смальти (кольорового непрозорого скла), з якої виконані мозаїки, мають різний нахил і тому іскряться на світлі, створюючи враження «мерехтливого живопису».

У головному куполі зображений Христос Вседержитель з Євангелієм в лівій руці, в круглому обрамленні - медальйоні. Його оточують архангели (зберіглося мозаїчне зображення одного з них, решта написані маслом). У барабані центрального купола в простінках між вікнами - фігури апостолів-учнів Христа, як ніби літають у повітрі. На стовпах, що підтримують купол зображення чотирьох євангелістів.

Софійський собор знаменитий своїми фресками не тільки на релігійні сюжети, але і на світські теми: збереглися зображення скоморохів, сцени князівського полювання.

Вас заинтересует